Sezon 2018/2019 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie sezonem zarówno ważnych tematów, jak i lekkich form, które wzbogacą nasz repertuar o kolejne tytuły skierowane do szerokiego grona widzów.

Pierwsze premiery sezonu 2018/2019

We wrześniu zapraszamy na dwie premiery: „Zagraj to jeszcze raz, Sam” – tekst jednego z najbardziej uznanych twórców amerykańskiego kina Woody’ego Allena w reż. Arkadiusza Buszko (premiera: 7 września 2018) oraz kameralną komedię „Przyszedł mężczyzna do kobiety” Siemiona Złotnikowa w wykonaniu duetu: Beata Wnęk-Malec i Leszek Malec (premiera: 15 września 2018).

W połowie sierpnia rozpoczęły się również próby do widowiskowej inscenizacji romansu wszech czasów – „Romeo i Julia” Williama Szekspira w reżyserii węgierskiego twórcy Attili Keresztesa (premiera: 6 października 2018). Ponadto, naszych widzów czeka realizacja zwycięskiego projektu II edycji Konkursu Modelatornia – Elżbieta Depta wyreżyserowała spektakl inspirowany prawdziwymi historiami Opolan z czasów powodzi tysiąclecia, „Moją ulica płynie rzeka”, którego premiera odbędzie w przestrzeni Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Bończyka 13 w Opolu w dniu 20 października 2018.

Koprodukcje

W sezonie 2018/2019 nie zabraknie również koprodukcji. Pierwszą propozycją repertuarową będzie „Grotowski non-fiction” w reżyserii Katarzyny Kalwat i z udziałem aktorów Teatru Współczesnego we Wrocławiu zmierzy się z mitem Jerzego Grotowskiego (premiera: grudzień 2018). Kolejną koprodukcją, tym razem z Instytutem Polskim w Madrycie, będzie spektakl „Balladyna / Córka powietrza”, czyli połączenie utworów Juliusza Słowackiego i Pedro Calderóna de la Barca w reżyserii Hiszpana – Ignacio García (premiera: marzec 2019).

Projekty i edukacja

Częścią działań edukacyjnych w rozpoczynającym się sezonie będzie autorski spektakl, „Chodzi o to” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, którego odbiorcą będzie widz najnajmłodszy (od 8 miesiąca do 3 roku życia) oraz jego rodzic/opiekun. Poprzez fenomen stawiania pierwszych kroków, twórcy zaproszą dzieci do wspólnego odkrywania świata pełnego wrażeń i uważności.

Dla nieco starszej młodzieży przygotowaliśmy kolejną edycję programu „Twórczo z teatrem”, w ramach którego, oprócz spektakli, oferujemy warsztaty kontekstowe przeprowadzone przez doświadczoną pedagożkę, Panią Michalinę Butkiewicz oraz aktorów naszego Teatru.

Jeszcze w tym roku kalendarzowym czeka nas również projekt Dramatoczytanie, który zakłada prapremierowe prezentacje 3 utworów dramatycznych światowej literatury współczesnej w formie czytań scenicznych z udziałem zespołu artystycznego Teatru i zaproszonych aktorów gościnnych.

W ramach współpracy między instytucjami kultury województwa opolskiego oraz projektu Światło na Sztukę, w przestrzeni Teatru zorganizowana zostanie wirtualna wystawa twórczości Jana Cybisa, na której zostaną zaprezentowane najciekawsze prace wybitnego polskiego malarza. Wystawa odbędzie się w listopadzie tego roku.

Wydarzenia dodatkowe

Również w tym sezonie czeka nas przegląd najnowszych i najciekawszych produkcji opolskiego teatru dramatycznego, czyli II Opolski Maraton Teatralny, który odbędzie się w dniach 23-25 listopada. To wyjątkowa okazja, by przez trzy dni zobaczyć aż pięć przedstawień Kochanowskiego. W drugiej połowie sezonu Teatr zorganizuje również 44. edycję Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa”, a także uroczystość rozdania Złotych Masek – najważniejszych teatralnych nagród województwa opolskiego i śląskiego.

Teatr w regionie

W nowym sezonie Teatr zaprasza do skorzystania z oferty skierowanej do mieszkańców okolicznych miejscowości takich jak: Niemodlin, Krapkowice, Kluczbork, Ozimek, Strzelce Opolskie, czy Dobrzeń Wielki. Od teraz nasi widzowie będą mogli przyjechać autobusem PKS do Teatru na wybrane spektakle i otrzymać bilety w specjalnych cenach. Szczegółowy harmonogram publikujemy na stronie: PKSem do teatru.

Karta Teatromana

Dla naszych stałych widzów wprowadzamy nowość – Kartę Teatromana. Jej posiadacze: będą mieli gwarancję najlepszych miejsc na widowni, zakupu biletów ulgowych na wszystkie spektakle repertuarowe, a także możliwość odbioru bezpłatnej wejściówki na wybrany spektakl. Aby cieszyć się statusem Teatromana Teatru Kochanowskiego wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w kasie Teatru oraz okazać trzy wykorzystane bilety na spektakle sezonu 2018/2019. Szczegóły dotyczące programu na stronie: Karta Teatromana.

Nowe nazwiska, fascynujące tytuły, mnóstwo pomysłów i planowanych projektów, czyli krótkie podsumowanie nadchodzącego sezonu, który chcielibyśmy, by przeżyli Państwo z nami! Zapraszamy!