Nikołaj Kolada jest jednym z najwybitniejszych dramatopisarzy na świecie i, obok Czechowa, najczęściej inscenizowanym autorem rosyjskim. Siłą jego tekstów jest to, że zawsze pochyla się nad ludźmi słabymi. Kreśląc zdecydowane i charakterystyczne typy swoich postaci opowiada o rzeczach uniwersalnych – o tęsknocie, potrzebie miłości i lęku przed zmarnowanym życiem.

W Gąsce przenosi nas w świat prowincjonalnego Teatru, gdzie życie od lat toczy się dokładnie tak samo – nuda, rutyna, powtarzalność. Tytułowa Gąska staje się katalizatorem ludzkich paranoi i lęków – co stało się z naszym życiem? Banalna historia romansu wyzwala głęboko skrywane niespełnienia, nadzieje, obnaża życiowe porażki i ludzką małość. Zacierają się granice życia i teatru. Przybieramy maski, pozy, życie tworzymy z ułudy i pozorów – zdaje się mówić Kolada, a to prawdziwe gdzieś nam umknęło. Zaskakujący finał ukazuje dramaturga jako doskonałego konstruktora swoich opowieści, w których szczególną rolę odgrywa niezwykłe poczucie humoru z jakim traktuje swoich bohaterów. Tyle samo w nim gorzkiej ironii jak i ludzkiej melancholii. Zresztą, nie o historie, nie o opowieści tu przecież chodzi ale o życie.


media o spektaklu:

Równie przenikliwa, co złożona tragifarsa o życiu, poczuciu straconej szansy i stopniowym pozbywaniu się złudzeń.

Łukasz Baliński, Zawsze trzeba grać?, Gazeta Wyborcza – Opole online, 2 lipca 2013

Farsa stopniowo zmienia się w dramat, refleksja coraz części gasi śmiech na widowni, zabawa ustępuje miejsca wzruszeniu.

Premiera Gąski w Teatrze Kochanowskiego w Opolu. Recenzja, Nowa Trybuna Opolska, 30 września 2013

Tekst jest wielowarstwowy – z jednej strony podszyty humorem, z drugiej wypełniony gorzką refleksją. Wywołuje na twarzach publiczności bolesny uśmiech, drążąc ludzkie lęki i zmartwienia.

Katarzyna Majewska, Dziennik teatralny, 14 marca 2014

Nikołaj Kolada

GĄSKA

PRZEKŁAD:
Jerzy Czech
REŻYSERIA:
Mirosław Bednarek
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY:
Maryna Wyszomirska
ZDJĘCIA:
Bartosz Maz

OBSADA:
Arleta Los- Pławszewska,
Judyta Paradzińska,
Izabela Gwizdak,
Andrzej Czernik,
Krzysztof Wrona

Inspicjent: 
Teresa Zielińska

PREMIERA:
28 września 2013

CZAS TRWANIA:
100 min.