Spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła.

„Český díplom” to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.
Owe historie niezwykłych bohaterów – ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów – starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.
Marta Kubisova – popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova – aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec – nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach – polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu Miłość blondynki, to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom… Český díplom… I to jest najważniejsze… Ahoj!


media o spektaklu:

Twórcy Czeskiego diplomu zderzają ze sobą narodowe stereotypy, sprawdzając, co się kryje pod ich podszewką. A bywa tam i śmiesznie, i strasznie. Jest dystans do własnych słabości i tego dystansu przeciwieństwo, które skutkuje tragedią. Jest gorący apel braci Czechów do Polaków katolików o jedną niedzielę bez kościoła i vice versa – napomnienie skierowane do naszych południowych sąsiadów, żeby choć raz, na próbę, uwierzyli.

Magda Piekarska, Po dyplomie w PWST. Czeski film na teatralnej scenie, Gazeta Wyborcza – Wrocław, online, 02 marca 2017

„Český díplom” emanuje energią i witalnością młodych aktorów, a widzom daje zdrową dawkę dystansu do świata. Na studentów Wydziału Lalkarskiego patrzy się z przyjemnością, zarówno jeśli idzie o ich odrębne kreacje (trudno wymieniać jakiekolwiek nazwiska, wszyscy są świetni), jak i o zespołową grę.

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza – Wrocław

nagrody:

  • Trzecia Nagroda na 17. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”
  • Główna Nagroda od Jury Młodych za najlepszy spektakl na 17. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”
  • Główna Nagroda Publiczności na 13. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni

Piotr Rowicki

ČESKÝ DÍPLOM

REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Piotr Ratajczak

REŻYSERIA FORMY:
Wojciech Brawer

WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA:
Joanna Kowalska

DRAMATURGIA RUCHU:
Arkadiusz Buszko

MUZYKA:
Mateusz Winsław

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY:
Marianna Lisiecka

ASYSTENT REŻYSERA:
Hubert Waljewski

OBSADA:
Wiktoria Czubaszek
Anna Gabrysz
Helena Hajkowicz
Agata Jakoniuk
Joanna Kowalska
Monika Stanek
Mikołaj Bańdo
Tomasz Tywoniuk
Kornel Sadowski
Jędrzej Wielecki

CZAS TRWANIA:
120 min (bez przerwy)
Miejsca na spektakl nienumerowane.

PREMIERA:
17 lutego 2018 – Modelatornia