Podsumowanie sezonów teatralnych

Podsumowanie sezonów teatralnych

Cztery ostatnie sezony to jednak nie tylko suche liczby, ale i wiele przeżytych wspólnie emocji, sukcesów, zabawnych potknięć, a przede wszystkim, wiele opowiedzianych historii. Wierzymy, że każda z nich znalazła swoich odbiorców, dla których okazała się inspiracją do spojrzenia na świat z innej perspektywy. Dążymy do tego dzięki całej rzeszy twórców odpowiedzialnych za artystyczny kształt naszych przedstawień. Wśród nich znaleźli się również ci dopiero poszukujący swojego indywidualnego języka.

Dzięki otwarciu w 2016 roku Sceny Modelatornia oraz zorganizowaniu Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia, nasz zespół każdego roku realizuje spektakl w nurcie zawodowego teatru eksperymentu. Dotychczas daliśmy szansę między innymi Darii Kopiec, która od momentu zrealizowania przedstawienia „Zakonnice odchodzą po cichu” błyskawicznie wspina się po szczeblach teatralnej kariery. W nadchodzących latach planujemy otworzyć organizowany przez nas Konkurs na twórców z całego świata, którzy przyczynią się do poszerzenia oferty repertuarowej naszego Teatru oraz wzbogacą eksperymenty w ramach sztuk performatywnych na polskim gruncie. Umożliwi nam to wstąpienie do prężnie działającej organizacji zrzeszającej najważniejsze teatry na naszym kontynencie: European Theatre Convention. Proces przystąpienia do tej międzynarodowej instytucji rozpoczniemy jesienią tego roku podczas konferencji w Amsterdamie.

Zakończenie sezonu 2018/2019 to nie tylko chwila podsumowań, ale również pierwszy od kilku lat festiwalowy wyjazd Teatru za granicę. Polsko-hiszpańska koprodukcja „Córki powietrza. Sen Balladyny” została zaproszona na Festival de Teatro Clásico w Almagro, gdzie już 6 oraz 7 lipca zagramy spektakl łączący tradycję dramatyczną dwóch wielkich poetów: Słowackiego i Calderona. To jeden z licznych pokazów festiwalowych, które Teatr zrealizował na przestrzeni ostatnich kilku lat. Byliśmy na tych najważniejszych: Boska Komedia w Krakowie, Warszawskie Spotkania Teatralne, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacja” w Katowicach, Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni czy Kaliskie Spotkania Teatralne. Na wielu z nich nasi artyści zostali docenieni, co ma również miejsce w corocznym rankingu Pisma Teatr „Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi”.

Przed nami kolejne sezony pełne premier, nowych działań edukacyjnych oraz historii opowiadanych z różnych perspektyw. To również czas wyzwań i modernizacji budynku Teatru. Nowy sezon rozpoczniemy już we wrześniu, a pierwszą z premier będzie widowiskowo zrealizowany klasyk „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Janusza Opryńskiego.