fot. Agata Patoła

Poznaliśmy zwycięzców 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych oraz konkursu „Klasyka Żywa”

Jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” w składzie: Janusz Majcherek (przewodniczący), Małgorzata Leyko, Gabriela Muskała oraz Piotr Ratajczak po obejrzeniu 7 przedstawień konkursowych postanowiło jednomyślnie przyznać:

 • Wyróżnienie za autorstwo i wykonanie muzyki do spektaklu „Książę Niezłomny” dla Dominika Strycharskiego – 2 500 zł;

 • Wyróżnienie za próbę poszukiwania formy na pograniczu teatru dramatycznego i lalkowego w spektaklach „Wesele” i „Krzyżacy” Jakubowi Roszkowskiemu – 2 500 zł;

 • Trzy wyróżnienia aktorskie ex aequo za rolę Wrony, Wujka i Profesora w „Kartotece” Marianowi Czarkowskiemu, Cezaremu Ilczynie i Maciejowi Mydlakowi – po 2 000 zł;

 • Nagrodę aktorską za debiut w roli Władzia w „Ślubie” Jędrzejowi Wieleckiemu – 3 000 zł;

 • Nagrodę aktorską za rolę Matki w „Ślubie Joannie Matuszak – 4 000 zł;

 • Nagrodę aktorską za rolę Ojca w „Ślubie” Grzegorzowi Młudzikowi – 4 000 zł;

 • Nagrodę aktorską za rolę Pijaka w „Ślubie Arkadiuszowi Buszko – 4 000 zł;

 • Główną nagrodę aktorską za rolę Henryka w „Ślubie” Grzegorzowi Falkowskiemu – 5 000 zł;

 • Nagrodę reżyserską za czystość formy, lojalność wobec znaczeń tekstu i odkrywczość jego interpretacji, a także za wydobycie współczesnego sensu utworu bez nachalnej aktualizacji Annie Augustynowicz za spektakl „Ślub” – 10 000 zł;

 • Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 000 zł Teatrowi Współczesnemu w Szczecinie i Teatrowi im. Jana Kochanowskiego w Opolu za koprodukcję spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza.

Jury wyraża zaniepokojenie sposobem interpretowania tekstów klasycznych, jaki obecnie dominuje w wielu teatrach, a zarazem ma nadzieję, że Komisja Artystyczna następnej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” będzie miała bogatsze możliwości wyboru wartościowych realizacji scenicznych.

Jury społeczne, składające się z osób zawodowo niezwiązanych z teatrem, w składzie: Agnieszka Bożyczko, Barbara Piskadło, Kamila Sałajczyk, Wawrzyniec Zięba po długich i burzliwych dyskusjach postanowiło przyznać Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły w wysokości 5.000 zł dla spektaklu „Krzyżacy” w wykonaniu zespołu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Klasyka Dotyka – dotknął nas szacunek pokazany wobec widza w każdym wieku oraz umiejętność przekazania uniwersalnych wartości z wykorzystaniem współczesnych środków przekazu.

Jury wyróżniło dodatkowo 2 spektakle:

 1. „Ślub” będący wspólnym dziełem Teatru Współczesnego w Szczecinie wspólnie z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu – za wyjątkowe przedstawienie klasyki w tradycyjnej formie skupionej na czystej grze aktorskiej – w sposób przykuwający uwagę współczesnego widza,
 2. „Kartotekę” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie – za umiejętne pokazanie słodko – gorzkiej historii człowieka.

Jury Nagrody Prezydenta Miasta Opola w składzie: Jan Feusette (przewodniczący), Magdalena Matyjaszek, Kordian Michalak, Alfred Wolny, Agnieszka Zientarska po obejrzeniu wszystkich spektakli konkursowych jednogłośnie postanowiło przyznać:

Nagrodę Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego w wysokości 10 000 złotych spektaklowi „Kartoteka” Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Majczaka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Nagrodzone przedstawienie, w tym świetne kreacje aktorskie, precyzyjnie i twórczo interpretuje głęboko uniwersalne treści dramatu Różewicza. Tożsamość bohatera „żywi się” pamięcią o innych ludziach. Bohater w tym przedstawieniu już nie przeżywa pokoleniowego kryzysu lat 50. i 60. XX wieku. Jego kryzys dotyczy spraw światopoglądowych i sensu życia w ogóle.

Jury dziennikarskie w składzie Martyna Friedla, Gazeta Wyborcza w Opolu, Justyna Przyborowicz, Polskie Radio, Rozgłośnia w Opolu i Kalina Zalewska (przewodnicząca), miesięcznik „Teatr”, przyznało:
 
Wyróżnienie za siłę i prawdę wyrazu
 dla „Kartoteki” Tadeusza Różewicza w interpretacji Andrzeja Majczaka i zespołu aktorskiego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Nagrodę dla najlepszego aktora Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” – za rolę Henryka w „Ślubie” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz – dla Grzegorza Falkowskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie.

Nagrodę dla najlepszego przedstawienia Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” – za oryginalne odczytanie dramatu i konsekwentne przeprowadzenie swego zamiaru na scenie – dla Anny Augustynowicz, reżyserki „Ślubu” Witolda Gombrowicza we wspólnym wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz grającego gościnnie Grzegorza Falkowskiego.

Ponadto jury dziennikarskie wyraża uznanie dla inwencji i gry zespołowej twórców i wykonawców granego poza konkursem Cesky’ ego Diplomu” w reż. Piotra Ratajczaka, inspirowanego prozą Mariusza Szczygła, z PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu.