Biały rasista raczej nie ma szansy zostać czarnym.

Męski seksista raczej nie podda się operacji zmiany płci.

Jednak każdy wiekista będzie kiedyś stary.

Jak nasze społeczeństwo, które pod fasadą szacunku dla siwej głowy i podziwu dla dziarskich dziadków, skrywa uczucia o wiele bardziej skomplikowane i o wiele mniej przyjemne, poradzi sobie z własną starością?

Według prognoz ONZ ludzie powyżej 60. roku życia będą w roku 2050 stanowić powyżej 30% populacji Europy, najszybciej starzejącego się kontynentu na Ziemi. Zjawisko to nazywane jest SREBRNYM TSUNAMI i wpłynie nie tylko na rozwój gospodarki senioralnej czy zmiany w systemach emerytalnych, ale może też doprowadzić do głębszych zmian społecznych i kulturowych, nadając mu wymiar niemal apokaliptyczny. Czy rzeczywiście będziemy mieli do czynienia z kataklizmem, który spowoduje radykalną przemianę świata jaki znamy?
Powstający na potrzeby spektaklu tekst będzie podzielony na trzy części. Pierwsza z nich będzie dotyczyć relacji starzejącego się syna opiekującego się swoim ojcem, paradoksów jakie rodzi ciągłe wydłużanie się spodziewanej długości życia oraz możliwego kształtu gospodarki opartej na seniorach. Część druga będzie skupiona wokół fenomenów pamięci wieku dojrzałego, związanych z nadmiarem, brakiem i fałszowaniem wspomnień, ich zanikaniem lub uporczywym trwaniem pomimo zmian zachodzących w układzie nerwowym. Część trzecia zaś skoncentrowana zostanie wokół oswajania śmierci przez odwołanie do fascynujących procesów biologicznych zachodzących w ludzkim ciele i radzenia sobie ze śmiercią w świecie zwierząt.

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu


media o spektaklu:

Widowisko zapada w pamięć, prowokując do zadawania pytań.

Jacek Wakar, Przystawka przed daniem głównym, Dziennik. Gazeta Prawna, 6 maja 2016

Opolskie przedstawienie stawia szereg ważnych i niezbyt chętnie podejmowanych pytań. Robi to bezkompromisowo, ponieważ pytania owe od wielu lat czekają naszych odpowiedzi.

Henryk Mazurkiewicz, Starość nie radość!?, teatralny.pl, 30 maja 2016

Fascynujące, przenikliwe, inteligentne i bardzo ciekawie zrobione.

Iwona Kłopocka, Niedługo świat będzie pełen starych ludzi, Nowa Trybuna Opolska, 26 kwietnia 2016

Na spektakl powinni przyjść przede wszystkim młodzi ludzie. Wygląda na to, że twórcy chcą wywołać poczucie społecznej odpowiedzialności, apelują o empatię, ale w sposób niedosłowny.

Martyna Friedla, Po premierze w Kochanowskim. Bez uproszczeń o starości, Gazeta Wyborcza – Opole online, 25 kwietnia 2016

Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Żelisław Żelisławski

SREBRNE TSUNAMI

REŻYSERIA:
Szymon Kaczmarek
SCENOGRAFIA:
Kaja Migdałek
OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Żelisław Żelisławski

OBSADA:
Katarzyna Osipuk,
Grażyna Misiorowska,
Andrzej Jakubczyk,
Sylwester Piechura,

Zofia Bielewicz,
Waldemar Kotas

INSPICJENT:
Adam Szostok

CZAS TRWANIA:
75 min. (bez przerwy)

PREMIERA:
23 kwietnia 2016 – Modelatornia (miejsca nienumerowane)

 
it
MKiDN-01_greyscale

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Anna Wakulik.