Sens pracy i poszukiwanie w niej spełnienia to główny temat „Podwyżki” – awangardowej komedii Georges’a Pereca. Czy praca może nas uszczęśliwić? Czy można uchronić się przed otępieniem po wielu latach poświęcenia? W imię czego spędzamy większość swojego życia w miejscu, którego często skrycie nienawidzimy?

Istnieje jednak prosty sposób, by wynagrodzić oczywiste „mankamenty” etatowych niedogodności – to podwyżka! Na drodze do jej osiągnięcia mnóstwo pułapek i ślepych uliczek. Ten tor przeszkód pełen absurdów życia codziennego próbują pokonać nasze myśli uwięzione w ciele pracownika firmy. Walka o przetrwanie sprowadza się do pokonywania kolejnych etapów gry, w której w każdym momencie możemy wrócić do punktu wyjścia. Codziennie bierzemy przecież udział w tej groteskowej historii, nie zastanawiając się czy istnieje możliwość sprzeciwu wobec systemu.

W spektaklu odnajdziecie również: absurdalny humor i piosenki wykonywane na żywo przez zespół Polpo Motel.

Spektakl na podstawie tekstu „Podwyżka” Georges’a Pereca © po raz pierwszy opublikowanego przez Wydawnictwo Hachette Litteratures, 1981; Editions Fayard, 2012.

Georges Perec

PODWYŻKA

Tłumaczenie:
Jacek Olczyk

Reżyseria i dramaturgia:
Tomasz Cymerman

Scenografia, kostiumy, światło:
Karolina Mazur

Wideo:
Karol Rakowski

Kompozycja i muzyka na żywo:
Polpo Motel

Inspicjent:
Adam Szostok

Duża Scena/ 2 grudnia, godz. 19.00

Podwyzka-B1-PRINT Podwyzka-B1-PRINT