GRAMY: 21.04.2017 godz. 19:00


Pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego.

Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Dajmy się porwać Krzyżakom i my!

Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. Teatr lalkowy pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem.

Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.


Henryk Sienkiewicz

KRZYŻACY

SCENARIUSZ I REŻYSERIA:
Jakub Roszkowski
SCENOGRAFIA, ŚWIATŁO I VIDEO:
Mirek Kaczmarek
WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA, MUZYKA NA ŻYWO:
Sandra Szwarc

OBSADA:

Wojciech Stachura
Jacek Gierczak
Piotr Kłudka
Jadwiga Sankowska
Jacek Majok
Hanna Miśkiewicz
Edyta Janusz-Ehrlich
Jakub Ehrlich
Agnieszka Grzegorzewska
Andrzej Żak
Joanna Tomasik
Jolanta Darewicz

Czas trwania:
1 godzina 45 minut z przerwą

media o spektaklu:

Jak takiego Sienkiewicza odbiorą dzieci, które Krzyżaków znają słabo bądź jeszcze w ogóle? Jestem przekonana o tym, że – paradoksalnie – zrozumienie tej opowieści przyjdzie im o wiele łatwiej niż nam, dorosłym.

Anna Jazgarska, teatralny.pl

To nowoczesna propozycja teatru formy, teatru, który szuka nowych, niekiedy zaskakujących środków wyrazu. Ponadto szalenie podobał mi się dystans realizatorów do tekstu, ta historia opowiedziana jest z poczuciem humoru, bez patosu, bohaterowie zwłaszcza Wojciech Stachura jako Zbyszko to współczesny porywczy młodzieniec, a Jagienka – zakochana nastolatka.

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki