Przedstawiciele lokalnych mediów zjawili się licznie na konferencji prasowej
organizowanej przez Teatr im. Jana Kochanowskiego, która miała miejsce w środę, 6
września 2017 roku. Spotkanie było okazją do zaprezentowania planowanych działań
kulturalnych Teatru w sezonie artystycznym 2017/2018. Będzie to czas obfitujący w
wiele interesujących premier, koncertów oraz działań edukacyjnych.

Pani Dulska kolumbijskim okiem

Nowy sezon artystyczny Teatr zainauguruje 9 września premierowym spektaklem “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa. Kolumbijski artysta mieszkający na stałe w Polsce podjął się realizacji powszechnie znanej klasyki okresu Młodej Polski. Latynoski temperament reżysera z pewnością wpłynie na odczytanie polskiej klasyki. Jak? Będą mogli przekonać się Państwo już wkrótce.

Spektakl grany w 3 językach

W tym samym miesiącu na widzów czeka także druga premiera “Ostatni gasi światło” (zaplanowana na 22 września) – sztuka wyreżyserowana przez Norberta Rakowskiego, na podstawie tekstu Vojtěcha Štěpánka. To polsko-czeska koprodukcja, w której pojawi się nie tylko język czeski, ale i język migowy. Spektakl był po raz pierwszy zaprezentowano w czerwcu, w czeskim Hradec Králové podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů.

Efekt Modelatorni

Kolejny spektakl już w listopadzie. Tym razem będzie to produkcja Spektakl “Zakonnice odchodzą po cichu” – owoc pierwszej edycji Konkursu na Projekt Artystyczny Modelatornia, nawiązujący do tradycji Jerzego Grotowskiego (więcej informacji o konkursie tutaj: http://teatropole.pl/projekty-2/konkurs- modelatornia/). Sztuka oparta na głośnym reportażu Marty Abramowicz o tym samym tytule porusza temat tabu związany z porzucaniem habitu przez siostry zakonne. Co ciekawe, już 10 września kończy się nabór projektów do kolejnej, II edycji Konkursu Modelatornia. Efekty tej odsłony będzie można podziwiać w przyszłym roku.

Sezon rozmaitości

Liczne wydarzenia będą miały miejsce w różnych przestrzeniach Teatru, ale nie tylko. Sztuka opuści także mury budynku, by wejść do opolskich szkół z 45-minutowym spektaklem “Beze mnie” (według niemieckiego pisarza Michaela Müllera tworzącego w nurcie teatru edukacyjnego). Pod koniec września wielbiciele muzyki będą mogli wziąć udział w koncertach organizowanych w ramach Opole Songwriters Festival. Do Opola przyjadą oryginalni wykonawcy z różnych stron świata. Mówiąc o planach związanych z nowym sezonem koniecznie trzeba wspomnieć o Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, wielkiej uczcie teatralnej, która zawita w Kochanowskim wiosną 2018.

Powraca Klasyka Czytana

Po wakacyjnej przerwie do Teatru powraca także cykl spotkań Klasyka Czytana. To projekt, w ramach którego odbywają się sceniczne czytania znanych utworów literatury polskiej. Każde czytanie zakończone jest spotkaniem umożliwiającym wymianę poglądów i refleksji dotyczących danego dzieła. Już 26 września widzowie będą mogli posłuchać tekstu Tadeusza Różewicza “Do piachu” w reżyserii Marty Streker.

Nowa Jakość Teatru Kochanowskiego

Teatr Kochanowskiego stanął również do konkursu “Nowa Jakość Teatru”, w którym możliwe dofinansowanie wynosi 20 milionów złotych. To przedsięwzięcie, którego wkład własny zapewnia Teatrowi Urząd Marszałkowski w Opolu. Na konferencji obecny był Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w listopadzie bieżącego roku przez Ministerstwo Kultury.