Spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła.

Český díplom to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.
Owe historie niezwykłych bohaterów – ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów – starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.
Marta Kubisova – popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova – aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec – nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach – polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu Miłość blondynki, to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom… Ćesky díplom… I to jest najważniejsze… Ahoj!

media o spektaklu:

Twórcy Czeskiego diplomu zderzają ze sobą narodowe stereotypy, sprawdzając, co się kryje pod ich podszewką. A bywa tam i śmiesznie, i strasznie. Jest dystans do własnych słabości i tego dystansu przeciwieństwo, które skutkuje tragedią. Jest gorący apel braci Czechów do Polaków katolików o jedną niedzielę bez kościoła i vice versa – napomnienie skierowane do naszych południowych sąsiadów, żeby choć raz, na próbę, uwierzyli.

Magda Piekarska, Po dyplomie w PWST. Czeski film na teatralnej scenie, Gazeta Wyborcza – Wrocław, online, 02 marca 2017

Piotr Rowicki

ČESKÝ DÍPLOM

REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Piotr Ratajczak
REŻYSERIA FORMY:
Wojciech Brawer
WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA:
Joanna Kowalska
DRAMATURGIA RUCHU:
Arkadiusz Buszko
MUZYKA:
Mateusz Winsław
SCENARIUSZ I KOSTIUMY:
Marianna Lisiecka
ASYSTENT REŻYSERA:
Hubert Waljewski

OBSADA:
Wiktoria Czubaszek,
Anna Gabrysz,
Helena Hajkowicz,
Agata Jakoniuk,
Joanna Kowalska,
Monika Stanek,
Mikołaj Bańdo,
Tomasz Tywoniuk,
Kornel Sadowski,
Jędrzej Wielecki

CZAS TRWANIA:
2 godziny (bez przerwy)